محیط زیست

مسایل محیط زیست در اواخر قرن بیستم بعدى جهانى یافت و مورد توجه و رسیدگى جدى کارشناسان قرار گرفت . درک عوامل و عواقب دگرگونى جهانى محیط زیست و یافتن راههاى مناسب جهت پیش گیرى و مقابله با آثار سوء آن بسیار ضرورى است . مفاهیم و رویکردهاى موجود زیست محیطى در عرصه روابط بین الملل مى تواند در افزایش درک ما بسیار مفید باشد. در عین حال ، مسایل زیست محیطى با ابعادى بین المللى چالشهاى سختى را براى نظریه روابط بین الملل به ارمغان آورده است این گفتار به معرفى مسایل زیست محیطى پرداخته و برخى از ویژگیهاى اصلى عوامل و پیامدهاى دگرگونى جهانى محیط زیست و همچنین راههاى مقابله با این تغییر را مورد بحث و بررسى قرار مى دهد. علاوه بر این به صورت خلاصه ، روند شکل گیرى و توافقات و سیاستهاى زیست محیطى گذشته تا به حال را بیان مى کند و مراحل و مسایل موجود بر سر راه دستیابى به آیین نامه هاى محیط زیست (بخصوص در زمینه لایه ازون ) و همچنین موافقتنامه هاى امضا شده در اجلاس (عالى زمین ) و اثرات آنها را بر مى شمرد .

محیط زیست

* توضیحات و دانلود در ادامه ی مطلب

فهرست مطالب

سخن ناشر

مقدمه

درآمدى بر مسایل زیست محیطى بین الملل

نکات اصلى

مسایل زیست محیطى در دستور کار اجلاس بین المللى

سالهاى نخستین

کنفرانس استکهلم

از استکهلم تا ریو

کنفرانس استکهلم و پیامدهاى آن

توسعه پایدار

نکات اصلى

مسایل و چالشهاى موجود در زمینه ترسیم سیاستهاى بین المللى محیط زیست

چالشهاى موجود در زمینه نظریه روابط بینالملل

آینده اسف بار منابع طبیعى : روایتى آموزنده

روایت آینده از اسف بار منابع طبیعى

پیش گیرى از بهره جویى بى رویه ا منابع طبیعى

رژیمها و دستور العمل هاى بنیادین

نکات اصلى

تدوین و اجراى رژیمهاى زیست محیطى

مراحل تدوین و شکل گیرى رژیمهاى بین المللى

تدوین و اجراى رژیم ازون

تخریب لایه ازون و پروتکل مونترال

نکات اصلى

کنفرانس ریو و عواقب آن

آماده سازى شرایط براى برگزارى کنفرانس ریو

کنفرانس ریو

توافقهاى صورت گرفته در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمانملل (کنفرانس ریو)

تدوین و اجراى کنوانسیون هاى کنفرانس ریو

دستور العمل ۲۱: تقویت توسعه پایدار

مفاهیم بنیادین مطرح در زمینه مسایل بین المللى محیط زیست

نکات اصلى

نتیجه گیرى

—————————-

سخن ناشر

پیچیدگى هاى روز افزون تحولات نظام بین الملل و تعامل تنگاتنگ و نزدیک فعل و انفعالات سیاسى و فرآیندهاى نظامى ، محیط جنگ هاى پیشرفته را از حاکمیت مطلق تاکتیک ها و استراتژى هاى نظامى خارج ساخته و حوزه نفوذ و تاثیر عوامل تکنولوژیک ، اقتصادى ، روانى ، فرهنگى ، سیاسى و…را در این محیط به شدت گسترش داده است . از سوى دیگر بروز تغییرات اساسى در مولفه هاى قدرت و حاکمیت در واحدهاى سیاسى که مى توان آن را پى آمد تحولات فوق دانست ، سبب قرابت و همگرایى در حوزه مطالعات نظامى ، استراتژیک و روابط بین الملل شده است .

براى شناخت دقیق و عمیق از عوامل موثر و تداوم بخش در حاکمیت دولت ها در این عرصه ، ناگریز باید زمینه آشنایى بیشتر با فضاى طراحى استراتژیک ، تصمیم سازى و مدیریت اجرا در ساختار حکومتى و نیروى نظامى آنها، فراهم آید. در این رهگذر بررسى نظریه هاى نظامى – استراتژیک نخبگان کشورهایى که به نوعى در محیط امنیت ملى جمهورى اسلامى ایران موثر هستند از درجه اول اهمیت برخوردار است . دوره عالى جنگ با هدف برگزارى دوره دکتراى علوم دفاعى و امنیتى در سال ۱۳۷۰ تاسیس شد و تاکنون در کنار اجراى برنامه آموزشى ، به مطالعه و تحقیق در مورد مسایل دفاعى – امنیتى و سایر دانش هاى مرتبط با آن پرداخته است . این دوره ضمن بررسى و پژوهش در زمینه هاى سیاسى ، اقتصادى ، فرهنگى ، اجتماعى ، حقوقى و….در حوزه جنگ و امنیت برآنست که نتایج حاصل را بر حسب اقتضاى ماهیت مساله ، به صورت مقاله ، گزارش و یا کتاب در دسترس علاقمندان قرار دهد. همچنین دوره عالى جنگ به منظور ترسیم شفاف فضاى حاکم بر محیط جهانى و آشنایى بیشتر با اندیشه هاى بازیگران صحنه بین المللى اقدام به ترجمه و طبع نظریات و دیدگاه هاى مختلف بدون هیچ گونه نقد یا دخل و تصرف نموده تا در معرض قضاوت ، بحث و نقد کارشناسان و متخصصان مسایل دفاعى و امنیتى قرار گیرد. بدیهى است اتخاذ چنین شیوه اى به مفهوم رد یا قبول مفروضات و یا تعابیر نویسندگان و ناشران این مجموعه ها نخواهد بود و باب بحث و بررسى درباره مطالب ارایه شده به منظور تبادل آرا و ارتقاى سطح دانش و آگاهى هاى علاقمندان ، همواره مفتوح است . این مجموعه که در شمارگان محدود منتشر شده ، در اختیار تعدادى از اساتید، فرماندهان ، صاحبنظران و نخبگان نظامى قرار مى گیرد. امید است با بهره گیرى از نظریات و پیشنهادات ارسالى ، به نحو شایسته تر به رسالت خود جامه عمل پوشیم .

———————————————-

دانلود کتاب الکترونیک محیط زیست

نام کتاب : محیط زیست

نویسنده : احمد علیخانى

ناشر : –

تعداد صفحات : – (HTML Ebook)

فرمت کتاب الکترونیک : exe

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

دانلود دانلود کتاب الکترونیک محیط زیست -۹۲۵ کیلوبایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *