زندگینامه دکتر عبدالحسین زرین کوب

عبد الحسین زرین کوب ادیب، منتقد، تاریخ نگار، مولوی پژوه، پژوهشگر، مترجم و نویسنده ایرانی به سال ۱۳۰۱ خورشیدی در بروجرد چشم به جهان گشود و در ۱۳۷۸ در تهران دیده از جهان فروبست.
او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در بروجرد به پایان رساند و بنابر سفارش پدر، به تحصیلات حوزوی نیز پرداخت.
پس از آن دیپلم را در تهران گرفت. سپس به سال ۱۳۲۰ در امتحان ورودی دانشکده حقوق رتبه نخست را به دست آورد ولی پدرش او را به بروجرد فراخواند. او به تدریس تاریخ، جغرافیا، ادبیات فارسی، عربی، فلسفه، زبان خارجی، ریاضی و فیزیک در دبیرستان های بروجرد و خرم آباد پرداخت.
زرین کوب باز به سال ۱۳۲۴ به تهران رفت و وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد. وی کارشناسی ارشد را به سال ۱۳۲۷ و دکترای خود را در ۱۳۳۴ از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت کرد.
رساله دکتری او نقد شعر، تاریخ و اصول آن نام داشت که زیر نظر بدیع الزمان فروزانفر به انجام رسید. از آن پس به تدریس در دانشگاه تهران و دانشکده علوم و منقول روی آورد.
وی پیش از دریافت دکتری، مقالاتی برای دایره المعارف اسلام چاپ هلند نگاشت. او به سال ۱۳۳۹ به رتبه استادی رسید و از سال ۱۳۴۱ در دانشگاه های هند، پاکستان، آکسفورد، سوربن، کالیفرنیا و پرینستون به تدریس تاریخ اسلام، تاریخ ادیان، تاریخ کلام و مجادلات فرق، تاریخ تصوف اسلامی و تاریخ علوم پرداخت.
دکتر زرین کوب در زمان تحصیل در تهران نیز از درسهای حوزوی غافل نبود و چندی نزد حاج شیخ ابوالحسن شعرانی به یادگیری حکمت و فلسفه پرداخت.
پژوهشها و آثار زرین کوب در زمینه عرفان، تصوف، ادبیات فارسی و عربی، ادیان و تاریخ بود.
وی با زبان های انگلیسی، عربی و فرانسوی آشنا بود.
نثر زرین کوب نثری علمی و ساده و در عین حال نفس گیر است. همه خوانندگان را به مطالعه آثار دکترعبدالحسین زرینکوب فرامی خوانیم.
یکی از خوشبختی های دکتر زرین کوب، همسر فداکارش قمر آریان بود. خانم آریان در همه جا و در هر حال با او همراهی می کرد و همدل بود. در تدریس، تالیف، تحقیق، سفر و….
او پس از مرگ دکتر نیز از پا ننشست و به جای چاپ آثار خود، در تصحیح و بازچاپ آثار دکتر کوشید و برای به سامان رساندن یادداشت های چاپ نشده او تلاش های زیادی انجام داد.

زندگینامه دکتر عبالحسین زرین کوب
زندگینامه دکتر عبدالحسین زرین کوب

* توضیحات و دانلود در ادامه ی مطلب

دانلود کتاب الکترونیک زندگینامه دکتر عبدالحسین زرین کوب

نام کتاب :زندگینامه دکتر عبدالحسین زرین کوب

نویسنده :

ناشر :

تعداد صفحات : ۲

فرمت کتاب الکترونیک : pdf

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

دانلود دانلود کتاب الکترونیک زندگینامه دکتر عبدالحسین زرین کوب – نسخه پی دی اف – ۴۳ کیلوبایت

مطالعه آنلاین کتابمطالعه آنلاین کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *