هنر استدلال

هنر استدلال کتابی در مورد مهارت اندیشیدن است.

گاهی فیلسوفان این بحث را مطرح کرده اند که آیا منطق یک علم است یا یک هنر. منظورشان از هنر مهارتی است که آموخته می شود، ماننده نجاری یا نواختن پیانو.

قصد ما این است که در وحله اول منطق را به سان یک هنر بیاموزیم . البته می توانیم هنر را کاملا از علم جدا کنیم .

یک نجار از خواص چوب، و یک نوازنده پیانو باید از تئوری موسیقی چیزهایی بداند. به همین ترتیب ما نیز باید قدری از اصول تشکیل دهنده ی علم منطق را بدانیم . اما به همه ی این اصول نیازی نداریم – تنها به آنهایی نیاز داریم که برای کسب مهارت اندیشیدن ضروری اند.

تعریف منطق: منطق « قانون صحیح فکر کردن است».
یعنى قواعد و قوانین منطقى به منزله یک مقیاس و معیار و آلت سنجش است که هرگاه بخواهیم درباره برخى از موضوعات علمى یا فلسفى تفکر و استدلال کنیم باید استدلال خود را با آن مقیاس ها و معیارها بسنجیم و ارزیابى کنیم که بطور غلط نتیجه گیرى نکنیم، منطق براى یک عالم و فیلسوف که از آن استفاده میکند نظیر شاقول یا طراز است که بنا از وجود آنها براى ساختمان استفاده میکند و میسنجد که آیا دیوارى که بالا برده است عمودى است یا نه؟ و یا آیا سطحى که چیده است افقى است یا نه؟

فکر انسان پیوسته در معرض خطا و لغزش است و ممکن است در مسیر تفکر و استدلال و استنتاج که پایه فلسفه و همه علوم بر این اعمال ذهنی آدمی است، به اشتباه بیفتد.
پس انسان، برای کشف حقیقت و مصون ماندن از خطای در تفکر، نیازمند و محتاج به یک سلسله اصول و قواعد عام و فراگیر است که او را در همه جا راهنمایی کند و مانع از گمراهی وی در تفکر گردد. مجموع این اصول و قواعد، منطق (logic) نام دارد .

منطق در لغت به معنی کلام و گفتار است.
اما در تعریف مصطلح فلاسفه و منطق دانان، منطق به معنی قانون صحیح فکر کردن است و راه و روش صحیح فکر کردن و درست اندیشیدن و نتیجه گیری کردن را می آموزد.

هنر استدلال
هنر استدلال

* توضیحات و دانلود در ادامه ی مطلب

دانلود کتاب الکترونیک هنر استدلال

نام کتاب : هنر استدلال

نویسنده : دیوید کلی

ناشر :

تعداد صفحات : ۱۰

فرمت کتاب الکترونیک : pdf

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

دانلود دانلود کتاب الکترونیک هنر استدلال – نسخه پی دی اف – ۵۹۳ کیلوبایت

مطالعه آنلاین کتابمطالعه آنلاین کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *